Nyhet

TV4 blir FGJ:s huvudsponsor

2015-06-29

TV4 kommer att bidra med 100 000 kr till föreningens arbete under det närmaste året.

“Oerhört positivt förstås”, säger FGJ:s ordförande Terje Carlsson i en kommentar.

– Jag tolkar deras sponsring som att TV4 tydligt ser värdet i den undersökande journalistiken. Kalla Fakta har fått utökad sändningstid, kanalen har värvat prisbelönta medarbetare från Uppdrag granskning och nu väljer man att sponsra FGJ.

– Min förhoppning är att detta sporrar andra stora medieföretag att bidra och säkerställa föreningens arbete. Jag är övertygad om att FGJ:s arbete, våra årliga Grävseminarier och våra Guldspadar stärker de svenska medieföretagen. Grävande journalistik stärker varumärken, lockar läsare/lyssnare/tittare och motiverar medarbetarna.

– Våra sponsorer bidrar till att FGJ kan fortsätta arbetet med att hjälpa Sveriges journalister bli bättre granskare och sprida kunskap kring grävande journalistik med kurser, seminarier och vår medlemstidning Scoop.