Jane Isaksson, redaktionschef Tvärsnytt
Hur många medarbetare skickar ni till Gräv10?
– Det är inte bestämt. Förra året deltog åtta stycken men då anordnades seminariet i Örebro. Om det är längre bort blir det färre. De som deltog 2009 delade med sig av sina erfarenheter till resten av redaktionen. Vi diskuterade och lärde av varandra. Det är budget och eget intresse som avgör hur många som åker. Det finns en besjälad kärna av grävintresserade medarbetare som vill åka och sedan ofta de som är nya.
Vad betyder Gräv?
– Det betyder mycket för journalistiken eftersom det sker ett utbyte av tankar och erfarenheter. Det är bra att få ansikten och röster på de man hör talas om i jobbet. Det är fantastiskt att på så kort tid få så mycket kunskap som seminarierna ger. Det är en unik möjlighet för journalisterna.
Brukar det bli en nytändning veckorna efter seminariet?
– Det går fort att komma in i vardagslunken efter Gräv. Men det handlar också om en process som gör att man tänker annorlunda. Det används sedan i reportage och det journalistiska arbetet i allmänhet.
Andreas Larsson